Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Bord / Skrivbordsuppsats 9109226



*

nr 910 9226


Skrivbordsuppsats

3 delar. nysilver, Jugend


Utrop:

600 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 september 2014
kl 19:50:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 10:18:19 1      300 kr
3/9 11:16:13 2      500 kr
8/9 16:07:46 3      400 kr
8/9 19:25:32 4      600 kr
8/9 19:45:53 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau bord jugend jugend-stil jugendstil nysilver pläter skrivbordsuppsats
  • 6769 Bänk
    Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, No..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:50
  • 6044 Barbord
    "Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:45
  • 6703 Brevklämma
    i form av en anka, London
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17
  • 6615 Fällbord
    1800-tal, Betsad björk. Diameter: 83 cm, höjd: 70 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:58
  • 6073 Lampbord
    Butlers Tray. Diameter: 65 cm, höjd: 47 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:05
  • 6633 Lampbord
    ett par, Furu, märkta KJW. Bredd: 54 cm, djup: 44 ..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:04




Ladda ner broschyr